• info@javanpardazesh.com

اسپیکر تحت شبکه


تعریف بلندگو : 
بلندگو به پخش کننده ی صدا گفته می شود که از طریق اجزای مکانیکی، انرژی الکتریکی را به انرژی صوتی تبدیل می کند. بلندگو را اسپیکر هم می نامند.

ساختار بلندگو و اجزای آن :

در این بخش تصویری از اجزای مختلف یک بلند گو را برای شما شرح می دهیم : 

 

 

 
درحالت کلی یک بلندگو به سه قسمت کلی تقسیم می گردد: 
بخش مکانیکی :
که از ترکیب صفحه مخروطی Cone و سیستم تعلیق ساخته می شود. صفحه مخروطی هم به سیم پیج متصل می گردد و قائدتا همراه با آن حرکت می کند. 
بخش الکترومغناطیس: که از آهنربا ، هسته و سیم پیچ تشکیل می گردد.     Magnet + Yoke /Core + Voice Coil
بخش آکوستیک : هوای داخل فضای اکوستیک که بلندگو آن را حرکت می دهد.

برای دسته بندی بلندگو ها شیوه های مختلفی وجوئد دارد که با استفاده از این شیوه ها می توان دسته بندی هایی که در ادامه شرح می دهیم را ایجاد نمائیم. 
دسته بندی بندی بلندگو بر اساس تکنولوژی ساخت: 

•    بلندگوهای دینامیک یا پویا
•    بلندگوی الکترواستاتیک 
•    بلندگوی مغناطیسی تخت
•    بلندگوی شیپوری 
•    بلندگوی ساب ووفر

تقسیم بندی بلندگو ها بر اساس رسانا :
بلندگو های بی سیم 
بلندگو های کابلی 

تقسیم بندی بلندگو ها بر اساس تکنولوژی انتقال صدا :

بلندگوی آنالوگ 
بلندگوی تحت شبکه

تقسیم بندی بندی بر اساس شکل ظاهری و نصب : 
بلندگوی سقفی 
بلندگوی ستونی 
بلندگوی شیپوری 

تقسیم بندی بر اساس اهمی و ولتی:
بلندگوی اهمی 
بلندگوی ولتی


فرق بلندگوی ولتی و اهمی چیست ؟
بلندگوی ولتی می بایست به آمپلی فایر ولتی متصل شود و بلندگوی اهمی به آمپلی فایر اهمی . 
در مورد ترانس یا ترانسفورماتور صوتی هم بهتر است کمی توضیح بدهیم.

اول امپدانس را توضیح دهیم: 
مقاومت داخلی سیم پیچ ترانس را امپدانس می گوئیم. واحد اندازه گیری آن اهم است و با حرف Z نمایش می دهیم. اصولا کلمه مقاومت را در مدارهای DC و کلمه امپدانس را در مدار های AC استفاده می کنیم.
اگر بخواهیم به صورت کلی تر بگوئیم امپدانس در نتیجه مقاومت در برابر جریان DC و واکنش در برابر جریان AC است. مقاومت همیشه دارای عددی ثابت است ولی امپدانس متغییر است. عددی که در کنار بلندگو ها درج می گردد در واقع میانگین امپدانس بلندگو است مثلا 8 اهم. 

چرا باید تطبیق امپدانس انجام بدیم ؟
باید خروجی آمپلی فایر و ورودی بلندگو ها از نظر امپدانس هماهنگ باشند و اصلاحا تطبیق امپدانس انجام شود. این تطبیق امپدانس را ترانس مچینگ یا همان ترانس صوتی انجام می دهد.


اسپیکر تحت شبکه 
اسپیکر های تحت شبکه ابزاری برای انتقال صدا تحت شبکه می باشند. ممکن است در ادامه به جای واژه ی اسپیکر تحت شبکه از اسپیکر IP ، اسپیکر SIP و یا اسپیکر ویپ استفاده نمائیم چون یک معنای واحد دارند. سیستم پیجینگ تحت شبکه از المان هایی نظیر اسپیکر IP ، میکروفون و اینترکام تحت شبکه ، آمپلی فایر تحت شبکه و سرور مانیتورینگ برای پیج تحت شبکه استفاده می نماید.  

 
سوال ؟
در اسپیکر تحت شبکه از چه نوع بلندگویی استفاده شده است؟ 

نوع بلندگوی مورد استفاده در اسپیکر تحت شبکه اهمی است چون خروجی برد اسپیکر ، اهمی است. بلندگوهای تحت شبکه در نمونه های ساخته شده مشابه بلندگوهای رایج در بازار هستند. با این تفاوت که دارای یک برد الکترونیکی هستند که امکان ارسال و دریافت صدا بر روی بستر شبکه را فراهم می سازد. در تصویر بالا برد یک اسپیکر IP را می بینید. این برد الکترونیکی دارای آمپلی فایر داخلی است و دیگر نیازی به آمپلی فایر مستقل ندارد. 
بلندگوی SIP با توان حداکثر 30 وات می توانند از PoE استاندارد جهت تامین برق استفاده نمایند، البته لازم است که بدانیم برخی از سوئیچ های استاندارد در دنیا مثل سیسکو در برخی مدل ها مثل سری 9300 می توانند 90 وات خروجی داشته باشند یعنی بلندگو هایی با توان 90 وات. ولی با توجه به گران بودن این سوئیچ ها برای اسپیکر ویپ با توان بیشتر می توان از PoE Injector به همراه آداپتور های با توان بیشتر استفاده کرد.

اسپیکر SIP  همانند یک داخلی در مرکز تلفن و یا سیستم مانیتورینگ پیجر تحت شبکه رجیستر می شوند. اسپیکر SIP می تواند از طریق میکروفون تحت شبکه و یا آی پی فون پیج شود. 

در ادامه به بررسی انواع اسپیکر بر اساس شکل ظاهری و نصب خواهیم پرداخت.

اسپیکر سقفی تحت شبکه
برای اسپیکر VoIP در مکان هایی که ارتفاع سقف در آنها 3 متر می باشد بهتر است حداکثر توان خروجی 5 و 10 وات باشد ولی در سالن ها ، لابی ها و سازه های با ارتفاع سقف بالای 3 متر می توان از اسپیکر VoIP سقفی با توان 15 و 20 وات نیز استفاده کرد. دلیل عدم استفاده از بلندگوی ویپ سقفی با توان بیش از 5 و 10 وات در مکان های با ارتفاع بیش از 3متر ، تولید صدای آزار دهنده می باشد. 
مساحت تحت پوشش در بلندگوی ویپ سقفی متناسب با شلوغی و نویز محیط می تواند از 20 الی 60 متر مربع باشد. حداکثر فاصله طولی بلندگو های سقفی از یکدیگر در محیط های مستطیلی شکل بین 8 الی 10 متر می باشد. بلند گو های سقفی تحت شبکه را بلندگوی سقفی IP ، بلندگوی سقفی SIP و بلندگوی سقفی ویپ نیز می نامند. 


خبری جالب برای خریداران بلندگوی VoIP سقفی 
شرکت اتصال جوان پردازش با توجه به نیاز برخی خریداران محترم اقدام به طراحی سیستم سری بلندگوی VoIP با بلندگوهای آنالوگ نموده است . در این طراحی علاقه مندان به استفاده از سیستم پیجینگ تحت شبکه می توانند تا 60 درصد در قیمت تمام شده ی خود برای مجموع هزینه بلندگو های VoIP سقفی خریداری شده صرفه جویی نمایند. 


اسپیکر ستونی تحت شبکه
بلندگو های ستونی تحت شبکه در دو نوع Outdoor و Indoor تولید می شوند و مناسب برای محیط های با وسعت بالا و شلوغ می باشد. بلندگو های ستونی IP در محیط های شلوغ و با نویز محیطی بالا که جمعیت زیادی در آنها در حال رفت و آمد می باشند عملکرد بهتری دارد. همچنین پیشنهاد می گردد در محیط های پر رفت و آمد از تعداد اسپیکر های ستونی تحت شبکه ی بیشتر با توان پایین استفاده نمائید تا علاوه بر پخش یکنواخت صدا از تولید صدای بلند که باعث اذیت سیستم شنوایی انسان می گردد جلوگیری نمائید. مساحت تحت پوشش در بلندگو های ستونی IP متناسب با شلوغی و نویز محیط می تواند از 50 الی 150 متر مربع باشد. حداکثر فاصله طولی اسپیکر های ستونی IP از یکدیگر در محیط های مستطیلی شکل بین 10 الی 15 متر می باشد.


 
اسپیکر شیپوری تحت شبکه
اسپیکر شیپوری SIP یا بلندگوی شیپوری SIP مناسب برای استفاده در محیط های باز و نویزی می باشد. بلندگوی شیپوری تحت شبکه نوع خاصی از بلندگوهاست که با استفاده از یک المان شیپوری اکوستیک می تواند صدای تولید شده در درایور را به طور موثر افزایش دهد. در شکل معمولی بلندگو های شیپوری IP ، شامل یک درایور فشرده سازی صدا می باشد که از طریق ویبراتور مگنت فلزی، صدا را از طریق دیاگرام فلزی کوچکی در شیپور منتشر می کند.


شیپور برای آماده سازی بهتر صدا جهت عبور در هوا طراحی شده است طوری که می تواند صدای تولید شده در کمپرسور صدا را در فضای بیشتری پرتاب نماید. یه قسمت باریک تر بلندگوی شیپوری تحت شبکه در اصطلاح گلو و قسمت بزرگ ان را دهانه می نامند. مشکل اصلی در طراحی بلندگو های شیپوری حذف شدن فرکانس بالای صدا در قسمت گلویی بود که بعد ها این مشکل بهبود یافت.

 

نقطه قوت اسپیکرهای شیپوری تحت شبکه، توان سه برابری در پرتاب صدایی است که از طریق مچینگ و درایور صدا تولید شده است و نقطه ضعف در گوش خراش بودن صدای خروجی از دهانه است. طراحی بلندگو های شیپوری تحت شبکه آن ها را مناسب برای استفاده در فضاهای باز نموده است. همچنین در محیط های پر نویز مثل کارخانه ها نیز کاربرد بهتری دارد.


بلندگو های شیپوری تولید شده در شرکت اتصال جوان پردازش در صورت تامین برق از طریق PoE می تواند 30 الی 50 وات موثر صدا را تامین نماید ولی در صورت نیاز به توان بیشتر می بایست از آداپتور به عنوان منبع تغذیه استفاده کرد. جنس فایبر گلاس بلندگو های شیپوری امکان استفاده از این محصول را در محیط های مرطوب و دارای خورندگی بالا را فراهم نموده است . بلند گو های شیپوری ضد آب و مناسب استفاده در محیط های بیرونی و یا داخل سوله های تولید می باشد.

  
 

چت با کارشناسان در واتس آپ