• info@javanpardazesh.com

اینترکام تحت شبکه

اینترکام 
اینترکام تجهیزات مخابراتی و ارتباطی است که برای ارتباط یک به یک و یا یک به چند در داخل یک شبکه مورد استفاده قرار می گیرد. از اینترکام برای تماس فوری استفاده می شود. 
تعریف دیگری از اینترکام : تلفنی بدون هندست و با امکانات کنترلی بیشتر
شاید چنین تعریف خلاصه ای باعث شود تا ارزش این ابزار ارتباطی در نظر شما کمتر به نظر بیاید اما این طور نیست و در ادامه متوجه خواهید شد که اینترکام ها می توانند علاوه بر سهولت در ارتباطات تلفنی، باعث تسریع در عملکرد شوند.


اساس کار اینترکام 
در گذشته مفهموم اینترکام به معنای ارتباط داخلی بود. حتما تلفن های بی سیم قدیم پاناسونیک یا برند های دیگر را دیده اید که روی پایه اصلی و گوشی های تلفن (که اکثر اوقات دو دستگاه بودند) دکمه ای به نام Intercom داشتند. با فشردن این دکمه بین گوشی ها و پایه تماسی برقرار می شد که می توانستید بدون استفاده از خط تلفن مکالمه کنید. اینترکام ها ابزاری شبیه به تلفن هستند که برای ساده کردن تماس مورد استفاده قرار می گیرند. یک اینترکام برای ایجاد تماس از میکروفون و بلندگو استفاده می کند و هندی یا هندست ندارد. 


اینترکام ها به لحاظ تکنولوژی به دو دسته تقسیم می شوند :
اینترکام آنالوگ 
اینترکام تحت شبکه 

اینترکام آنالوگ : 
این اینترکام ها که تقریبا در هیچ کجای دنیا تولید نمی شوند برای برقراری ارتباط از چند رشته سیم استفاه می کنند و تقریبا توع همبندی آنها مثل آیفون منازل می باشد.
اینترکام تحت شبکه:
اینترکام تحت شبکه با همان مفهوم ایجاد ارتباط داخلی یا تماس داخلی به داخلی آسان در بستر آی پی است و برای برقراری ارتباط از کابل شبکه استفاده می نماید. 
نام های دیگری که می توانیم در این بحث به جای اینترکام تحت شبکه استفاده کنیم عبارتند از اینترکام ویپ ، اینترکام IP و اینترکام SIP  می باشد.
با توجه به از رده خارج شدن اینترکام های آنالوگ در ادامه به معرفی اینترکام IP خواهیم پرداخت. 

 

 
 

انواع اینترکام تحت شبکه از نظر سطح حفاظت
قبل از بررسی اینترکام ها به لحاظ سطح حفاظت اجازه دهید معنی آن را برای علاقه مندانی که اطلاع ندارند توضیح دهیم . سطح حفاظت IP  در حقیقت محافظت از اینترکام در برابر نفوذ مایعات ، جامدات و گردو خاک می باشد. ممکن است از اینترکام در محیط هایی استفاده کنیم که در معرض نفوذ آب و یا گردو غبار باشد و نیاز به اینترکام ضدآب و یا اینترکام ضدگرد و خاک داشته باشیم که بر اساس میزان حساسیت محیط می توانیم درجه ی آن را انتخاب نمائیم. 
برای اطلاع از درجه حفاظت اینترکام می توانید از جدول ذیل استفاده نمائید. 

 

نوع دیگری از حفاظت وجود دارد که برای محل های گازی و امکان ایجاد انفجار مورد استفاده قرار می گیرد. این درجه بر اساس استاندارد ATEX بررسی می گردد. 
به جدول زیر نگاه کنید : 
 
 
 

1- دسته بندی مناطق 
 گروه I : معادن 
گروه II : مناطق سطحی (شامل مناطق onshore و offshore)
2- دسته بندی کالای ضد انفجار
گازها  : 1G (گازهایی که در زون صفر قرار می گیرند) ، 2G (گازهایی که در زون 1 قرار می گیرند) ، 3G (گازهایی که در زون 2 قرار می گیرند)  
گرد و غبار : 1D (ذراتی که در زون صفر قرار می گیرند) ، 2D (ذراتی که در زون 1 قرار می گیرند) ، 3D (ذراتی که در زون 2 قرار می گیرند)
3- نوع حفاظت
 Ex e – حفاظت افزایش یافته
 Ex d – حفاظت مربوط به محفظه های غیر قابل اشتعال
 Ex i – ایمنی ذاتی
 Ex p – حفاظت مربوط به محفظه های تحت فشار
 Ex q - حفاظت مربوط به تجهیزات پر شده با پودر
 Ex o - حفاظت از تجهیزات از طریق غوطه وری در مایعات غیر قابل اشتعال
 Ex nA - حفاظت مربوط تجهیزات ضد جرقه
 Ex nC - حفاظت مربوط به تجهیزات جرقه زننده محصور شده
 Ex nR - حفاظت مربوط به محفظه محدود شده جهت جلوگیری از ورود گازها و بخارات اشتعال زا
 Ex m - حفاظت از تجهیزات بوسیله کپسوله سازی
 Ex t – تجهیزات محافظت شده در برابر گرد و غبار قابل اشتعال
4- گروه گازی / ذرات
گروه گازی (II) : شامل IIA (گازمتان) ، IIB (اتیلن، پروپان، بوتان) ، IIC (استیلن، H2s) ،
گازهای خاص (بطور مثال هیدروژن که بصورت IIB+H2 درج می گردد)
 گروه ذرات (III) : شامل IIIA (فیبرها یا رشته های قابل اشتعال) ، IIIB (ذرات یا غبارهای غیررسانا مانند گوگرد، آرد گندم ، آرد چوب ، ذرات دارو و ...) ، IIIC (ذرات یا غبارهای رسانا مانند بخارات فلزات)
5- کلاس دمایی
کلاس های دمایی مربوط به گازها (از T1 تا T6) : با توجه به قرار گرفتن بیشینه دمای سطح تجهیزات در هر یک از محدوده های دمایی عنوان شده در جدول ، کلاس دمایی متناظر با همان محدوده ، تعیین می شود.
طبقه بندی دمایی مربوط به گرد و غبار (از محدوده کمتر از 85 درجه تا محدوده کمتر از 450 درجه سلسیوس) : برای درج بیشینه دمای سطحی برای ذرات ، به جای کلاس دمایی که در گازها استفاده میشود، مستقیما دمای سطحی تجهیر در بدترین شرایط عملیاتی (که غالبا حالت full load در ماکزیمم دمای محیط است) ، نوشته می شود . 
6- سطح حفاظت
سطح حفاظت تجهیزات برای محیطهای گازی
Ga – سطح حفاظت تجهیزات قرار گرفته در زون صفر
Gb – سطح حفاظت تجهیزات قرار گرفته در زون یک
Gc – سطح حفاظت تجهیزات قرار گرفته در زون دو
سطح حفاظت تجهیزات برای محیطهای گرد و غبار
Da – سطح حفاظت تجهیزات قرار گرفته در زون صفر
Db – سطح حفاظت تجهیزات قرار گرفته در زون یک
Dc – سطح حفاظت تجهیزات قرار گرفته در زون دو
با توجه به مطالب یاد شده در مورد سطوح مختلف حفاظت، یک اینترکام می توانید به لحاظ سطح حاظت در طبقه بندی ذیل قرار بگیرد: 
•    اینترکام معمولی - برای کار در محیط های غیر صنعتی (IP42)
•    اینترکام ضد آب – برای کار در محیط های مرطوب و بارانی
•    اینترکام ضد انفجار- برای کار در محیط گازی
میزان درجه حفظت در نوع دوم و سوم به حساسیت محیط مورد استفاده مربوط می شود. 
اینترکام های نوع دوم و سوم را اینترکام صنعتی هم می نامند. اینترکام صنعتی به دلیل اینه دارای بدنه فلزی مقاوم در برابر آب و گدو خاک ساخته شده است می تواند در محیط های صنعتی مثل کارخانه ها مورد استفاده قرار بگیرد. استفاده از واشر های لاستیکی نسوز و عایق در برابر آب و گردو خاک می تواند از دلیلی باشد که از اینترکام صنعتی در محیط های گازی هم استفاده گردد. همچنین اینترکام صنعتی با داشتن چراغ و بوق هشدار تماس در محیط های با نویز بالا می تواند باعث ایجاد آرامش خاطر در زمان بحران شود. 
 
 
 
 

با توجه به نوع کاربرد اینترکام می توان آن را در دسته بندی زیر قرار داد: 
1.    اینترکام با دکمه تماس فوری 
2.    اینترکام با صفحه کلید شماره گیری 
3.    اینترکام تصویری
4.    اینترکام رومیزی
5.    آیفون تصویری تحت شبکه
6.    اینترکام آسانسور
اینترکام با دکمه تماس فوری : شامل یک میکروفون و بلندگو و یک دکمه تماس می باشد و بیشتر برای نقاطی مورد استفاده قرار می گیرد که فقط با نقطه ای دیگر در ارتباط باشند مثلا در کارخانه های فولادی برای تائید راه اندازی نوار نقاله مورد استفاده قرار می گیرد. 
اینترکام با صفحه کلید شماره گیری : برای نقاطی مورد استفاده قرار می گیرد که ممکن است نیاز به تماس با چندین نقطه ی دیگر را داشته باشد. مثلا آتش نشانی در کارخانه های فراوری مس که شاید لازم باشد با چندین نقطه در کارخانه تماس بگیرند. 
اینترکام تصویری : این نوع اینترکام ها دارای یک دوربین و یک دکمه تماس هستند و گاها دارای صفحه کلید نیز هستند. بیشتر در معابر ورودی و برای رویت فردی که می خواهد وارد شود و یا شناسایی فرد تماس گیرنده مورد استفاده قرار می گیرد. 
آیفون تصویری تحت شبکه : نوع خاصی از اینترکام تصویری را آیفون تحت شبکه می نامند. آیفون تحت شبکه همان اینترکام تصویری است که با توجه به نیاز خریدار می تواند از تعدادی کلید تماس فوری به منظور تماس با دیگر واحد ها مورد استفاده قرار گیرد و یا اینکه دارای صفحه کلید برای گرفتن شماره واحد مربوطه است. آیفون تصویری تحت شبکه بیشتر در ساختمان های مسکونی و اداری مورد استفاده قرار می گیرد. 
اینترکام رومیزی : یا همکان میکروفون رومیزی هستند که بیشتر برای پیج کردن افراد مورد استفاده قرار می گیرد . این اینترکام ها ممکن است از دارای صفجه کلید و یا چندین کلید تماس فوری باشند. به طور مثال ایستگاه های پرستاری یا اورژانس که ممکن است برای پیج کردن بخش های مختلف بیمارستان نیاز به داشتن چندین دکمه تماس فوری داشته باشند. 
اینترکام آسانسور : اینترکام آسانسور در واقع همان تلفن اضطراری آسانسور می باشد. در گذشته به جای اینترکام آسانسور از یک گوشی گاها بسیار ساده که به بدنه آسانسور پیچ می شد استفاده می کردیم ولی در آسانسورهای امروز ، اینترکام آسانسور در واقع تلفنی توکار و بدون هندست است که امکان تماس از داخل آسانسور را برای شما ممکن می سازد.
اینترکام صوتی فاقد دوربین می باشد و صرفا برای تماس های صوتی مورد استفاده قرار می گیرد. عمده تفاوت اینترکام صوتی و اینترکام تصویری در داشتن دوربین و صفحه نمایش می باشد. اینترکام صوتی پرکاربرد از اینترکام تصویری می باشد. 


تجهیزات جانبی اینترکام
همانطور که قبلا هم گفتیم داشتن لوازم جانبی بیشتر برای محیط های صنعتی و مورد استفاده در ساختار اینترکام صنعتی می باشد. اینترکام صنعتی همانطور که از نامش پیداست در محیط های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد و ممکن است به دلیل وجود صدای بالای دستگاه های تولید نیاز به بلندگوی جانبی برای شنیدن صدای تماس گیرنده و یا چراغ گردان برای دیدن تماس های ورودی داشته باشند. 

 
برای ورود به صفحه اینترکام های تولیدی شرکت اتصال جوان پردازش اینجا کلیک کنید . 
 
 
 
سیستم اینترکام 
سیستم اینترکام سامانه ایست نرم افزاری و یا سخت افزاری برای کنترل اینترکام تحت شبکه . در سیستم اینترکام به راحتی می توانید اینترکام جدیدی اضافه و یا حذف نمائید. با سیستم اینترکام می توانید از اینترکام های تحت شبکه به عنوان بلندگو برای پیج کردن و پخش پیام هشدار استفاده کنید. همچنین سیستم اینترکام به شما کمک می کند تا بتوانید وضعیت آن ها را مشاهده نمائید. این که اینترکام مشغول به مکالمه است و یا آماده برای تماس است.

کاربرد اینترکام 
از اینترکام ها به خصوص اینترکام تحت شبکه می توان در مکان های مختلفی استفاده کرد. به طور مثال در تونل ها و بزرگراه ها برای تماس های اورژانسی وقتی دسترسی به سیستم تلفن همراه مختل شده باشد و یا شخص تماس گیرنده به هر دلیلی نتواند از تلفن همراه استفاده نماید. اینترکام تحت شبکه با توجه به ماهیت ساختاری خود می تواند در دورترین نقاط و توسط زیر ساخت IP به سیستم اینترکام IP متصل گردد. 

در بسیاری از صنایع که کار در محیط آن ها ممکن است خطرآفرین باشد ، امکان استفاده از تلفن وجود ندارد و می بایست ابزاری مثل اینترکام تحت شبکه برای تماس فوری استفاده کرد. 
همچنین اپراتور هایی که کار مدیریت سیستم اینترکام را انجام می دهند برای تماس با اینترکام ها از اینترکام رومیزی یا میکروفون استفاده می کنند که به مبکروفون تحت شبکه شهرت دارند. 
در محیط هایی که نیاز به شناسایی افراد باشد می توانیم از یک اینترکام تصویری استفاده کنیم . تا در صورت لزوم علاوه بر رویت و تماس شخصی که قصد ورود دارد، بتوانیم با فعلا کردن رله کنترلی ، اقدام به باز کردن درب یا سایر فرامین نمائیم. 
 
 
 
 
 
 

شاید چندین مورد عنوان شده فقط بخشی از کاربرد های اینترکام تحت شبکه باشد. به طور مثال می توان از اینترکام صنعتی جهت ایجاد تماس سریع در کارخانجات و صنایعی استفاده کرد که نیاز به تماس های بحران وجود داشته باشد. عمدتا اینترکام ها دارای میکروفون و کیبورد تقویت شده ای هستند که می توانند جایگرین هندست باشند. 

نمونه ای دیگر از کاربرد اینترکام SIP ، استفاده از آن ها در لابی هتل ها به منظور ارتباط کارکنان در طبقات و موقعیت های مختلف باشد. همچنین از اینترکام IP می توان در برقراری تماس های تصویری سریع به ویژه در ورودی درب ها استفاده کرد. 

وجود ورودی و خروجی های کنترلی در اینترکام SIP می تواند باعث اتصال آنها به سیستم های اتفا حریق ، درب باز کن ، روشنایی چراغ ها و دیگر نیازمندی های کنترلی تحت شبکه گردد. 

با اتصال هر ماژول کنترلی نظیر ماژول شناسایی حرکت دوربین می توان عملی واکنشی نسبت به وقایع را ایجاد و اجرا کرد. با توجه به اینکه اینترکام IP اتصال جوان پردازش از پروتکل SIP در ساختار ارتباطی خود استفاده می نمایند لذا می توان از آن ها به عنوان نقاط پایانی استاندارد بدون وابستگی به سافت سوئیچ استفاده کرد. 

اینترکام IP تولید شده در شرکت اتصال جوان پردازش می توانند در انواع مرکز تلفن های ایرانی و خارجی تحت شبکه به عنوان یک داخلی SIP  تعریف و استفاده شود. 
 

 
 

اینترکام ایرانی 

شرکت اتصال جوان پردازش با بیش از 15 سال سابقه و با با کمک تیم طراحی و توسعه خود توانسته است انواع اینترکام تحت شبکه را تولید و به بازار عرضه نماید.
امکان سفارشی سازی ، خدمات پس از فروش و قیمت مناسب اینترکام IP اتصال جوان پردازش باعث استقبال متخصصین حوزه مخابرات و سیستم اینترکام است.


مشخصات اینترکام تحت شبکه 
اینترکام تحت شبکه اتصال جوان پردازش از یک واحد پردازنده مرکزی (DSP) بهره می برد که تمامی ورودی و خروجی های روی آن از طریق این پردازنده کنترل می گردد. 
پورت شبکه اینترکام از طریق اتصال به سوئیچ های PoE نیاز شما از منبع تغذیه را مرتفع می نماید. البته در صورت استفاده از آژیر و چراغ هشدار می بایست از منبع تغذیه ثانویه(AC12) تعبیه شده در آن استفاده کرد. منبع تغذیه اضافی این اینترکام می تواند از یک آداپتور جهت تامین جریان ورودی استفاده نماید. 
نرم افزار کنترلی برد اینترکام بر پایه لینوکس طراحی و توسعه یافته است. برد اینترکام اتصال جوان پردازش بسته به مدل انتخابی دارای دو یا چند رله یا Relay می باشد که می تواند به ابزار های کنترلی نظیر درب باز کن و یا انواع سنسور مثل سنسور دود متصل گردد.

 

برای ورود به صفحه اینترکام های تولیدی شرکت اتصال جوان پردازش اینجا کلیک کنید . 
 

چت با کارشناسان در واتس آپ