• info@javanpardazesh.com

تلفن صنعتی

 
تلفن صنعتی 
 

تلفن صنعتی ،تلفنی با کارکرد مشابه تلفن های معمولی است که در محیط کار و زندگی خود از آنها استفاده می کنیم ولی مناسب استفاده در محیط های صنعتی است.  تلفن صنعتی به لحاظ اتصال به دو دسته تلفن باسیم و بی سیم صنعتی تقسیم می شود. همین طور به لحاظ تکنولوژی ، تلفن صنعتی به دو دسته ی تلفن صنعتی آنالوگ و تلفن صنعتی تحت شبکه تفکیک می شود.
اکثر مرکز تلفن و سانترال های مورد استفاده در صنایع امروزی از نوع مرکز تلفن تحت شبکه می باشند اما هنوز هم مرکز تلفن های آنالوگ مورد استفاده قرار می گیرند. لذا در اینجا به معرفی تلفن های صنعتی با سیم آنالوگ و تحت شبکه می پردازیم و در مبحث دیگری به تلفن های صنعتی بی سیم آنالوگ و تحت شبکه خواهیم پرداخت. 
ممکن است در ادامه به جای استفاده از تلفن صنعتی تحت شبکه از تلفن صنعتی IP ، تلفن صنعتی SIP و یا تلفن ویپ صنعتی استفاده کنیم چون نام های مشابهی هستند ولی یک معنی و مفهوم دارند. 


دلیل استفاده از تلفن صنعتی 
اصولا تلفن های صنعتی به دلایل مختلفی که در ذیل عنوان می کنیم مورد توجه صاحبین صنایع و مشاغل قرار می گیرند : 
•    استحکام در برابر ضربه 
•    مقاوم در برابر گرد و غبار 
•    مقاوم در برابر نفوذ آب 
•    ضد انفجار بودن 
•    ممانعت از سرقت در محیط های باز
•    شنیدن صدای تماس از طریق بوق هشدار 
•    شنیدن صدای تماس از طریق چراغ هشدار 

جنس بدنه ی تلفن صنعتی 
بدنه تلفن های صنعتی از آلیاژ های مختلف ورق آهن ، آلومینیوم و یا استیل ساخته می شوند . با توجه به اینکه ورق آلومینیوم در ساختار پیچ ها و در مقابل ضربه از انعطاف کمتری برخوردار است لذا بیشتر تلفن های صنعتی از ورق استیل و یا ورق آهن با پوشش رنگ الکترواستاتیک ساخته می شوند. 
مقاوم بودن این ورق ها در مقابل ضربه باعث می شود تا مناسب محیط های صنعتی نظیر کارخانه های فولادی ، سیمانی ، صنایع غذایی و بسیاری از صنایع مشابه باشند. 
چه کسب و کار ، صنایع و محیط های دیگری نیاز به استفاده از تلفن صنعتی دارند ؟

تلفن صتعتی ایده آل برای پارکینگ ها ، زندان ها ، سکوهای راه آهن ، مترو ، بیمارستان ها ، ایستگاه های پلیس ، آسانسور ، دستگاه های خودپرداز ، استادیوم ها ، محیط های خارج از ساختمان ، کارگاه ها و کارخانجات می باشد.

 

دلایل مقاوم بودن تلفن های صنعتی 

تلفن فلزی یا همان تلفن صنعتی از ورق فلز و با استاندارد بالا تولید می شود ، مقاومت بیشتری در برابر خرابکاری ها دارد و به شما اطمینان می دهد که عملکرد اصلی تماس همیشه حفظ می شود. تلفن صنعتی را می توان به عنوان تلفن کیوسک در داخل اتاقک و یا کیوسک نیز نصب کرد. 
نصب تلفن های صنعتی بسیار آسان است. ورودی کابل یا در پشت و یا در قسمت زیرین جعبه فلزی گوشی قرار دارد و از طریق گلند های فلزی که در زیر تلفن تعبیه شده است خارج می گردد تا از آسیب در امان باشد، گلند های فلزی از ورود آب و گرد و خاک به داخل تلفن صنعتی جلوگیری می کنند. علاوه بر این استفاده از صفحه کلید ، هندست و هوک فلزی ضد آب از دیگر دلایل مقاوم بودن تفلن های صنعتی می باشد. درپوش تلفن های صنعتی توسط واشر های نسور پلاستیکی در مقابل ورود آب ، گردو خاک و گرما به داخل آن محافظت می شود.
میزان محافظت از این موارد باعث ایجاد درجه حفاظت برای تلفن های صنعتی می شود و منجر به دسته بندی آن ها می شود :
انواع تلفن صنعتی از نظر سطح حفاظت
قبل از بررسی تلفن های صنعتی به لحاظ سطح حفاظت اجازه دهید معنی آن را برای علاقه مندانی که اطلاع ندارند توضیح دهیم . سطح حفاظت IP  در حقیقت محافظت از تلفن صنعتی در برابر نفوذ مایعات ، جامدات و گردو خاک می باشد. ممکن است از تلفن صنعتی در محیط هایی استفاده کنیم که در معرض نفوذ آب و یا گردو غبار باشد و نیاز به تلفن صنعتی ضدآب و یا تلفن ضدگرد و خاک داشته باشیم که بر اساس میزان حساسیت محیط می توانیم درجه ی آن را انتخاب نمائیم. 
برای اطلاع از درجه حفاظت تلفن صنعتی می توانید از جدول ذیل استفاده نمائید. 
 

 

نوع دیگری از حفاظت وجود دارد که برای محل های گازی و امکان ایجاد انفجار مورد استفاده قرار می گیرد. این درجه بر اساس استاندارد ATEX بررسی می گردد. 
به جدول زیر نگاه کنید : 
 

 

 


1- دسته بندی مناطق 
 گروه I : معادن 
گروه II : مناطق سطحی (شامل مناطق onshore و offshore)
2- دسته بندی کالای ضد انفجار
گازها  : 1G (گازهایی که در زون صفر قرار می گیرند) ، 2G (گازهایی که در زون 1 قرار می گیرند) ، 3G (گازهایی که در زون 2 قرار می گیرند)  
گرد و غبار : 1D (ذراتی که در زون صفر قرار می گیرند) ، 2D (ذراتی که در زون 1 قرار می گیرند) ، 3D (ذراتی که در زون 2 قرار می گیرند)
3- نوع حفاظت
 Ex e – حفاظت افزایش یافته
 Ex d – حفاظت مربوط به محفظه های غیر قابل اشتعال
 Ex i – ایمنی ذاتی
 Ex p – حفاظت مربوط به محفظه های تحت فشار
 Ex q - حفاظت مربوط به تجهیزات پر شده با پودر
 Ex o - حفاظت از تجهیزات از طریق غوطه وری در مایعات غیر قابل اشتعال
 Ex nA - حفاظت مربوط تجهیزات ضد جرقه
 Ex nC - حفاظت مربوط به تجهیزات جرقه زننده محصور شده
 Ex nR - حفاظت مربوط به محفظه محدود شده جهت جلوگیری از ورود گازها و بخارات اشتعال زا
 Ex m - حفاظت از تجهیزات بوسیله کپسوله سازی
 Ex t – تجهیزات محافظت شده در برابر گرد و غبار قابل اشتعال
4- گروه گازی / ذرات
گروه گازی (II) : شامل IIA (گازمتان) ، IIB (اتیلن، پروپان، بوتان) ، IIC (استیلن، H2s) ،
گازهای خاص (بطور مثال هیدروژن که بصورت IIB+H2 درج می گردد)
 گروه ذرات (III) : شامل IIIA (فیبرها یا رشته های قابل اشتعال) ، IIIB (ذرات یا غبارهای غیررسانا مانند گوگرد، آرد گندم ، آرد چوب ، ذرات دارو و ...) ، IIIC (ذرات یا غبارهای رسانا مانند بخارات فلزات)
5- کلاس دمایی
کلاس های دمایی مربوط به گازها (از T1 تا T6) : با توجه به قرار گرفتن بیشینه دمای سطح تجهیزات در هر یک از محدوده های دمایی عنوان شده در جدول ، کلاس دمایی متناظر با همان محدوده ، تعیین می شود.
طبقه بندی دمایی مربوط به گرد و غبار (از محدوده کمتر از 85 درجه تا محدوده کمتر از 450 درجه سلسیوس) : برای درج بیشینه دمای سطحی برای ذرات ، به جای کلاس دمایی که در گازها استفاده میشود، مستقیما دمای سطحی تجهیر در بدترین شرایط عملیاتی (که غالبا حالت full load در ماکزیمم دمای محیط است) ، نوشته می شود . 
6- سطح حفاظت
سطح حفاظت تجهیزات برای محیطهای گازی
Ga – سطح حفاظت تجهیزات قرار گرفته در زون صفر
Gb – سطح حفاظت تجهیزات قرار گرفته در زون یک
Gc – سطح حفاظت تجهیزات قرار گرفته در زون دو
سطح حفاظت تجهیزات برای محیطهای گرد و غبار
Da – سطح حفاظت تجهیزات قرار گرفته در زون صفر
Db – سطح حفاظت تجهیزات قرار گرفته در زون یک
Dc – سطح حفاظت تجهیزات قرار گرفته در زون دو
با توجه به مطالب یاد شده در مورد سطوح مختلف حفاظت، یک تلفن صنعتی می تواند به لحاظ سطح حفاظت در طبقه بندی ذیل قرار بگیرد: 
•    تلفن صنعتی معمولی - برای کار در محیط های خشک و غیر گازی (IP42)
•    تلفن صنعتی ضد آب – برای کار در محیط های مرطوب و بارانی 
•    تلفن صنعتی ضد انفجار- برای کار در محیط گازی
میزان درجه حفظت در نوع دوم و سوم به حساسیت محیط مورد استفاده مربوط می شود. 

 

 
 

همچنین تلفن صنعتی با داشتن چراغ و بوق هشدار تماس در محیط های با نویز بالا می تواند باعث ایجاد آرامش خاطر در زمان بحران شود. 


هندست گوشی تلفن صنعتی از زره پوش فلزی مقاوم ساخته شده است که آن را مناسب جهت جلوگیری از خرابکاری کاربران نموده است. سطح حفظت گوشی تلفن صنعتی IP55-IP66 می باشد. 
 

 

 
 

منبع تغذیه در تلفن های صنعتی 
گوشی های تلفن صنعتی بسته به این که تلفن صنعتی تحت شبکه باشد یا تلفن صنعتی آنالوگ می تواند از دو مسیر تغذیه شود. تلفن صنعتی IP  دارای دو منبع تغذیه PoE و منبع تغذیه مستقل 12 ولت می باشد. تلفن صنعتی IP با توجه به ماهیت اتصال به سوئیچ شبکه می تواند برق مورد نیاز جهت روشن شدن را از سوئیچ PoE تامین کند. البته اگر تلفن صنعتی SIP نیاز به استفاده از چراغ هشدار داشته باشد، جریان PoE کافی نیست و می بایست از منبع تغذیه 12 ولت استفاده نمائید. این منبع تغذیه به صورت آداپتور در کنار گوشی تلفن صنعتی SIP قرار می گیرد. 
در تلفن های صنعتی آنالوگ نیاز به جریان برق به جهت روشن کردن چراغ هشدار و بوق تماس ، صرفا از طریق آداپتور و یا برق با ولتاژ 220 تامین میشود و جریان موجود در کابل تلفن پاسخگوی این نیاز نیست. 

چگونگی عملکرد تلفن صنعتی تحت شبکه در اتصال به مرکز تلفن
پروتکل مورد استفاده در تلفن صنعتی تحت شبکه، SIP می باشد که همین موضوع باعث شده است تا براحتی در مراکز تلفن تحت شبکه مثل استریسک ، الستیکس ، 3CX ، سیسکو ، الکاتل ، مایتل و تمامی مرکز تلفن های با قابلیت پشتیبانی از پروتکل SIP مورد استفاده قرار گیرند.

خرید تلفن صنعتی 

برای خرید تلفن های صنعتی عوامل زیادی مد نظر هستند که مهمترین آنها قیمت و کیفیت می باشد. قبل از هرگونه خرید بهتر است از شوروم شرکت اتصال جوان پردازش بازدید کنید تا مدل های تولید شده در این شرکت را مشاهده کنید. قیمت مناسب در کنار گارانتی یکساله و خدمات پس از فروش ده ساله از مزایای خرید تلفن های صنعتی تحت شبکه  تولید شده در شرکت اتصال جوان پردازش می باشد. 
تمامی استاندارد های لازم برای گوشی تلفن صنعتی اتصال جوان پردازش دریافت شده است و دارای گواهینامه های مربوطه می باشد پس نیازی به پرداخت هزینه ی اضافی برای خرید تلفن صنعتی خارجی ندارید. 

قیمت تلفن صنعتی 
شاید در نظر شما بهترین قیمت تلفن صنعتی متعلق به محصولات چینی باشد ولی با نگاهی به قیمت تلفن صنعتی اتصال جوان پردازش می توانید از خریدی ارزان و با کیفیت بهره مند شوید. سال هاست که در کشور ما فرهنگ خرید محصولات ایرانی جایگزین خرید محصولات خارجی شده است و امیدواریم روزی برسد که با حمایت مردم از جوان ایرانی ، نیازی به واردات محصول مخابراتی نداشته باشیم . 

 
 
 
 
 
چت با کارشناسان در واتس آپ